Naložba v zlato še vedno deluje kot odličen hranilnik vrednosti, ki poveča razpršenost portfelja ter varuje lastnika pred sistemskim tveganjem. Če želimo napovedati, v kakšni smeri se bodo gibale cene te žlahtne kovine, se moramo najprej ozreti v preteklo dinamiko, ki predstavlja dokaj uspešen kazalnik vrednosti za nekaj let naprej.
Vsi se zavedamo, da imajo svetovne gospodarske razmere, vključno s stopnjo inflacije ter aktualnimi geopolitičnimi napetostmi, pomemben vpliv na nihanje cen plemenitih kovin. A glede na močno osnovno povpraševanje in zaupanje vlagateljev v naložbeno zlato cena kljub temu še naprej vztrajno raste. Predvideva se, da bo v letošnjem letu dosegla rekordno vrednost, kar je posledica precejšnjega zanimanja za tovrstno naložbo. Ključno vlogo pri tem imajo tudi znatni nakupi centralnih bank na razvijajočih se trgih Kitajske, Indije in Turčije.
Zelo podobno kot se je naložba v zlato v preteklosti odzivala na globalne dogodke, finančne krize ter spremembe v denarni politiki, tudi aktualni trendi odražajo podoben ponavljajoči se vzorec obnašanja vlagateljev.
Kako varno je naložbeno zlato cena katerega lahko precej niha?
Če se želijo vlagatelji orientirati na zapletenem trgu plemenitih kovin, morajo razumeti geopolitične, makroekonomske in tehnološke dejavnike, ki vplivajo na njihovo vrednost. Zgodovinski podatki kažejo, da se cene pogosto povečajo ravno v času geopolitične nestabilnosti, saj vlagatelji iščejo ustrezno varno zatočišče. Ko gre za naložbeno zlato cena vztrajno nadaljuje svojo rast, kljub temu, da na tej poti včasih pokaže manjše odklone.
Na proizvodnjo in posledično tudi na ceno precej vplivata napredek na področju rudarske tehnologije ter spremembe regulativnih okvirov po vsem svetu. Sodobna tehnologija je spremenila način pridobivanja in predelave, kar je privedlo do večje učinkovitosti. Nekatere potrošniške panoge, kot je na primer elektronika, namreč konstantno zvišujejo potrebe po plemenitih kovinah. Avtomatizacija postopkov ter okolju prijazne tehnike pridobivanja, omogočajo dostop do prej nedosegljivih ali neekonomičnih nahajališč, s čimer se širijo proizvodne zmogljivosti in potencialno znižujejo stroški pridobivanja.
Glavni makroekonomski dejavnik, ki vpliva na vrednost, pa so zagotovo obrestne mere. V preteklosti se je dogajalo, da so višje obrestne mere zmanjšale zanimanje za naložbe v žlahtne kovine, saj te ne prinašajo nobenih obresti. V zadnjem času pa so opazna precejšnja odstopanja od te prakse, saj gospodarska negotovost in trajni inflacijski pritiski ohranjajo povpraševanje po zlatu. Glede na to, da se napoveduje znižanje obrestnih mer s strani ameriške centralne banke, je pričakovati, da bo naložba v zlato postala še privlačnejši način zaščite premoženja pred podobnimi tveganji v prihodnosti.
Kot kaže, bo tudi v prihodnje naložbeno zlato cena katerega se oblikuje na osnovi naštetih dejavnikov, predstavljalo varno dolgoročno strategijo ter način diverzifikacije naložbenega portfelja, ki bo delovala kot protiutež drugim vrstam vlaganja, recimo delnicam in obveznicam.
Zakaj bi se naj naložba v zlato v naslednjih letih še povečala?
Glede na kratkoročne napovedi, pa tudi dolgoročne projekcije, ki temeljijo na trenutnih in nastajajočih tržnih vplivih, se obeta, da bo za naložbeno zlato cena še naprej v porastu. V zadnjih nekaj letih smo bili namreč priča, da so močnim vzponom cen pogosto sledila obdobja konsolidacije okoli ustaljene ravni, dokler se ni pojavil nov katalizator, ki je dvignil cene še višje.
Z vračanjem zahodnih vlagateljev in pričakovanim znižanjem obrestnih mer, se bo glede na geopolitična tveganja in inflacijske pritiske privlačnost tovrstnega varovala pred nestanovitnostjo trga še povečevala. Veliko strokovnjakov predvideva, da bi lahko plemenita kovina presegla dosedanjo najvišjo vrednost. Ko gre za naložbeno zlato cena namreč ne raste v majhnem obsegu, temveč se precej strmo dviga. Nekatere raziskave napovedujejo celo 3000 USD za unčo, kar bi pomenilo več kot 25-odstotno povečanje glede na sedanjo raven.
Vlagatelji se vsekakor zavedajo, da bo naložba v zlato še naprej delovala kot varovalo pred negotovostjo na širšem trgu. Od leta 2008 je ta žlahtna kovina tudi v času najvidnejših tržnih kriz dosegla boljše rezultate od depozitov, delnic, obveznic ali drugih načinov vlaganja. Naložbe v plemenite kovine se lahko še okrepijo, saj se potencialno zmanjšuje rezervni status ameriškega dolarja, medtem ko centralne banke na razvijajočih se trgih še naprej povečujejo svoje zaloge plemenitih kovin.
Je torej za vlaganje v naložbeno zlato cena odločilni faktor?
Dejstvo je, da predstavlja naložba v zlato temelj diverzificiranega portfelja, ki kaže izjemno odpornost in prilagodljivost med nihajočimi makroekonomskimi razmerami in geopolitičnimi napetostmi. Ta sposobnost se je potrdila tudi v letošnjem letu, ko so cene dosegle nove najvišje vrednosti. K temu so prispevali precejšnji nakupi s strani centralnih bank nastajajočih trgov ter kombinacija velikega naložbenega povpraševanja vlagateljev. Ta trend vedno znova in znova potrjuje zgodovinsko vlogo plemenite kovine kot varnega zatočišča v času nestabilnih gospodarskih in političnih razmer.
Naložba v zlato je pomemben del razpršenega naložbenega portfelja, ne le zaradi njegovih tradicionalnih prednosti, temveč tudi zaradi njegovega potenciala, da bi lahko v zapletenem svetovnem gospodarskem okolju prinesel znatne donose. Hitro rastoča gospodarstva v Aziji in na Bližnjem vzhodu so povzročila velik porast povpraševanja, zlasti po nakitu. Dokaz za to je svetovna prodaja zlatega nakita, ki se je v zadnjih nekaj letih znatno povečala.
Države, ki so razpolagale s svojimi zlatimi rezervami, so upočasnile prodajo ali jo celo povsem ustavile. Številne centralne banke, zlasti ruska, iranska in kitajska, zdaj dejansko kupujejo zlato. Če omenimo le Kitajsko, so se po nekaterih podatkih njene uradne rezerve povečale na rekordno raven, saj si prizadeva za diverzifikacijo od ameriškega dolarja, sledijo pa jim tudi mali vlagatelji, ki iščejo varovalko pred zmanjšanjem vrednosti domačih delniških in nepremičninskih trgov.
Žlahtno kovino lahko vlagatelji posedujejo na dva načina. Fizično v obliki palic, kovancev in nakita. Drugo možnost pa predstavljajo ETF skladi, terminske pogodbe ter delnice podjetij, ki se ukvarjajo z rudarjenjem. Fizično zlato predstavlja najčistejšo obliko lastništva, vendar je potrebno sodelovati z uglednim prodajalcem, ki prodaja kakovostne izdelke, opremljene z ustreznimi certifikati in potrdili.
Specializirano podjetje EKO zlato d.o.o. se že več kot 10 let ukvarja s prodajo, odkupom in menjavo plemenitih kovin, strankam pa ponujajo hiter, diskreten, udoben in varen nakup preko spleta. Pri njih lahko kupite ali prodate izdelke najuglednejših evropskih ali svetovnih kovnic plemenitih kovin. Na voljo je tudi naložbeno zlato cena katerega se na njihovi spletni strani osveži vsake 3 minute, v skladu z aktualnim gibanjem cen na borzi. Če do sedaj še niste zavarovali svojega premoženja z vlaganjem v plemenite kovine, storite to čimprej.